Laptop Klavye Değişimi

Laptop klavye değişimi ön bilgi almak için 0216 255 10 12

Klavye Neden Bozulur ?

Sıvı Teması;

Cihazın üstüne su, kola, gazoz, çay, kahve vb. içeceklerin dökülmesinden kaynaklı klavyede kısa devreye yol açar ve klavyenin bir kısmı veya tamamı çalışmamaya başlar.

Nem  Veya Rutubetten;

Bilgisayarı mutfakta kullanıyorsanız çay demlenirken, makarna pişirilirken çıkan buhar bilgisayarda neme yol açar bu nem de bilgisayarınızın klavyesine hatta bilgisayarınızın kendisine bile zarar verebilir. Nemden kaynaklı arızaları önlemek için cihazı mutfakta, yemek vb. pişen yerlerde kullanmamak gerekir. Rutubetten kaynaklı arızalar da evde aşırı derecede rutubet varsa veya çatı katında cihazı açıkta bırakmamak gerekir cihazın kapalı bir şekilde çantasında ve kuru bir alanda saklanması gerekmektedir.  

Fazla Basılan Tuşun Bozulması;

Örneğin “R” tuşu sürekli kullandığınız bir tuştur ve bu tuş deformeden kaynaklı artık çalışmamaya başlar bunun sonucunda da tuş değişimi yapılmamakta klavye değişimi yapılmaktadır.

Klavyede Eksik Tuş Var Ne Yapabilirim;

Laptop Klavyenizde eksik tuş var ise aynı klavye ye ait tuşun bulunması çok zor bi ihtimaldir bulunsa bile tuşun içindeki parçaların eksik olmaması gerekmektedir.

Klavyeye Su Döküldü Ne Yapmam Gerekir;

Klavye ye sıvı döküldüyse cihazın adaptörünü çıkartın daha sonra bataryayı çıkartın kesinlikle saç kurutma makinesi vb. aletlerle cihazı kurutmaya çalışmayın saç kurutma makinesinin verdiği sıcaklık anakart üzerindeki devrelere zarar verebilir. Cihazın tamamen elektriğini kestikten sonra üzerinde sıvı kaldıysa kuru bir bezle silip servisimize getirebilirsiniz.

Klavye Tuşları Çok Sert;

Laptop klavye tuşlarının sert olmasının sebebi bir çok sebepten olabilir, cihazın tuşlarının içindeki plastik aksam artık işlevini yerine getiremiyor olabilir veya klavyenin kola, kahve vb. şekerli içeceklerin dökülüp kuruması sonucunda yapışkanlık olacaktır bu yapışkanlıkta tuşu içerdeki plastik aksama yapıştıracaktır bu sayede klavyenizin tuşu sert basacaktır.

Klavye Tuşları Basılı Kalıyor;

Klavyede tuşların basılı kalmasının bir çok sebebi olabilir en çok karşılaştığımız sorunlar ise şunlardır;

Klavyenin içerisinde plastik bir aksam vardır tuşların basılınca algılanmasını sağlayan bir aksam, bu aksamın zaman içerisinde deforme olması sonucunda cihazın tuşu basılı kalabiliyor.

Cihaza kola, kahve vb. gibi şekerli içeceklerin dökülmesi sonucunda tuşlar iç aksamına yapışabiliyor bu sorunların çözümü ise klavyenizi değiştirmektir.

Klavyede Bazı Tuşlar Çalışmıyor;

Klavyede bazı tuşların çalışmaması sadece sıvı temasından kaynaklı bir sorun olmayabiliyor bazı kullanıcılar bilgisayara sinirlenip yumruk atabiliyor veya cihaz yere düşebiliyor sonuç olarak darbe alan kısım çalışmamaya başlıyor. Başka bir nedeni ise yine sıvı temasıdır sıvı teması illa bütün klavyeyi bozacak diye bir şey yok bölgesel olarak da bozulmalar olabiliyor.

TOPLAMA BİLGİSAYAR

Kolay bir şekilde seçtiğiniz parçalarla uyumlu bilgisayar toplamak için toplamabilgisayar.org sitemizi ve sihirbazımızı denemelisiniz.