Şarj Adaptörü

Şarj Adaptörü Nasıl Seçilir

Şarj adaptörü bilgisayarın altında yazan volt ve amper bilgilerine ve şarj soketine göre uyumlu adaptör alınmalıdır ancak kullanıcının bilgisayarını getirmeden adaptör almasını önermiyoruz çünkü sorun farklı bir donanımsal arızadan kaynaklı olabiliyor bu sefer yeni aldığı adaptörü de bozabiliyor en sağlıklı olan bilgisayarı servisimize getirip bizim adaptörü takıp çalıştırmamız ve testlerini yapmamızdır cihaz sağlığı için bu önemli bir detay.

Bilgisayarım Şarj Oluyor Fakat Doldurmuyor

Bilgisayarın şarj oluyor fakat doldurmuyor göstermesi sorunu bir çok sebepten olabilir en çok karşılaştığımız sorunlar ise şunlardır;

 • Şarj adaptörünün yeterli voltajı verememesi,
 • Bataryanın ömrünü tamamlamış olması,
 • Anakartın üzerindeki entegrelerin zarar görmesi gibi bir çok nedeni vardır.

Şarj Adaptörü Yeterli Enerji Vermiyor

Şarj adaptörünün yeterli enerji vermesi şarj adaptörünün bozulduğunun göstergesi olabilir yeterli enerji vermeyen adaptör cihazınıza ciddi zararlar verebilir örneğin bataryanızı bozabilir, yeterli enerjiyi veremeyen adaptör bilgisayarda ani kapanmalara yol açmaktadır bu ani kapanmalar ise bilgisayarınızın harddiskine, anakartındaki devrelerine ve panel gibi donanımlarına zarar verebilir.

Şarj Adaptörünün Işığı Yanmıyor

Şarj adaptörünün ışığı yanmamasının sebepleri şunlar olabilir;

 • Prizden kaynaklı bir sorun olabilir,
 • Yonca kablo diye tabir edilen prizden adaptöre gelen güç kablosu arızalı olabilir
 • Şarj adaptörünün içindeki devrelerde bir arıza olabilir.

Bilgisayarım Enerji Almıyor

Bilgisayarın enerji almama sorunu bir çok sebepten kaynaklanabilir bu sebepler ise;

 • Bilgisayarın şarj soketinden kaynaklı bir arıza olabilir,
 • Şarj adaptöründen kaynaklı bir sorun olabilir,
 • Anakart üzerindeki enerjiyi vermesini sağlayan entegre arızalı olabilir.

Yanlış Şarj Adaptörünün Zararları

Yanlış şarj adaptörünün zararları şunlardır;

 • Bilgisayarın desteklediği bir enerji vardır ve bu bütün bilgisayarlarda farklılık göstermektedir yüksek voltaj verilen bir bilgisayar ciddi zararlara uğrar anakart üzerindeki devreleri yakmasına sebep olabilir.
 • Bilgisayarın desteklediği voltajdan daha düşük voltajlı bir adaptör takarsanız ise bilgisayar açılabilir ancak kısa sürede aniden kapanacaktır. Ani kapanmalar ise harddisk gibi bir çok donanıma zarar verecektir.
 • Yanlış Sokete uygun adaptör alındığında şarj adaptörü şarj soketine girmeyecektir. Takmaya çalışırsanız ise büyük ihtimalle şarj adaptörünü ve şarj soketini bozacaksınız ve bu size daha pahalıya patlayacaktır.
 • Bilgisayarınıza farklı bir zarar vermemek için en sağlıklı olan bilgisayarınızı servisimize getirmenizdir burada bilgisayara uygun şarj adaptörü takılıp testleri yapılacaktır eğer ki testleri geçer herhangi bir başka sorunu yok ise bilgisayar kullanıcıya teslim edilir.

Şarj Adaptörü Tamiri Yapılır Mı?

Şarj Adaptörü tamiri yapmıyoruz yaptırılımasını da tavsiye etmiyoruz çünkü yapılan en ufak bir hata bilgisayarınızda ciddi zararlara yol açabilir en sağlıklı olan uygun adaptörün temin edilmesidir. Bazen kullanıcının yonca kablosu diye tabir ettiğimiz prizden adaptöre gelen kablo bozulabiliyor o kablonun değişimini yapıyoruz ama kesinlikle onarım yapmıyoruz.

TOPLAMA BİLGİSAYAR

Kendinize uygun bilgisayar toplamak ve seçtiğiniz donanımların birbiriyle uyumlu olmasını istiyorsanız toplamabilgisayar.org sitemizi ve sihirbazımızı ziyaret etmelisiniz.

Şarj Adaptörü, Ümraniye Bilgisayar Servisi
Şarj Adaptörü, Ümraniye Bilgisayar Servisi